Unikátne zábery mapujúce naplavovanie piateho mosta cez Dunaj

Unikátne zábery mapujúce naplavovanie piateho mosta cez Dunaj

Most Apollo sa vo svete preslávil najmä otočením konštrukcie hlavného mostného poľa vážiaceho 5200 ton ponad rieku Dunaj. Vďaka tejto technológii zhotovenia získal aj cenu OPAL AWARDS 2006 v USA, kde obstál v konkurencii oveľa väčších konštrukcií a dostal sa medzi prvých 5 ocenených stavieb. Most Apollo je pre dopravu v hlavnom meste veľmi dôležitý.

Ostatné mosty totiž nie sú schopné prevziať dopravný výkon Mosta Apollo.V roku 2011 po ňom za 24 hodín v oboch smeroch prešlo približne 49-tisíc vozidiel. Most dostal názov podľa rafinérie Apollo, ktorá kedysi stála v jeho blízkosti. Stavali ho v rokoch 2002 až 2005 ako piaty most v hlavnom meste. Počas výstavby ho označovali ako Most Košická, pretože sa nachádza v predĺžení Košickej ulice v Bratislave.

Základný kameň stavby poklepali 17. decembra 2002, stavebné práce sa začali 1. februára 2003. Most slávnostne otvorili 4. septembra 2005, o deň neskôr ho sprístupnili pre mestskú hromadnú dopravu a autá. Najťažšou časťou výstavby mosta bolo otáčanie jeho hlavnej konštrukcie pomocou plávajúcich pontónov v septembri 2004.

Celkové náklady na výstavbu dosiahli sumu približne 142,7 milióna eur. Most Apollo je dlhý 835 metrov, výška oblúka je 36 metrov. V roku 2006 bol nominovaný odborníkmi Americkej spoločnosti pre technické inžinierstvo spolu s ďalšími štyrmi najlepšími stavbami sveta na prestížnu cenu Opal Awards.

No Comments

Post A Comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.